Polsko-niemieckie warsztaty dziennikarskie
Deutsch-Polnischer Journalistik Workshop

Media | Kultura | EXPO | Gospodarka | Sytuacje | Redakcja

Być korespondentem
W Polsce 1989 roku większość dziennikarzy odeszła z pracy, a ich miejsce zajęła grupa bardzo młodych ludzi, których jedyną ambicją jest poniżenie prezydenta... - twierdzi korespondent PAP w Niemczech Jacek Lepiarz.

Alternatywnie...
- To co my robimy polskie instytucje kulturalne uważają za wulgarne i ohydne, dla nich to nie jest polska kultura - twierdzi Jakub Paczkowski z berlińskiej Grupy Artystycznej "Karton".

- Zjednoczona Europa bez Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie jest pełna - stwierdził Wolfgang Clement, premier landu Północna Nadrenia-Westfalia podczas uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa prof. Jerzemu Buzkowi. Polski premier, wyróżniony przez Uniwersytet w Dortmundzie, przyjechał do Niemiec 5 lipca br. W czasie rozmów wskazano na konieczność zintensyfikowania współpracy pomiędzy Zagłębiem Ruhry i Górnym Śląskiem. Umowa zostanie podpisana na początku sierpnia. (IC)

Warsztaty na bis!

I stało się! To co masz przed sobą to owoc drugich polsko-niemieckich warsztatów dziennikarskich. Pierwsza edycja odbyła się w Katowicach rok temu. Natomiast tym razem spotkaliśmy się w Dortmundzie. Wielkie podziękowania należą się organizatorom: dr. Markowi Jachimowskiemu z Zakładu Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Katharinie Hadamik z Uniwersytetu w Dortmundzie. W czasie trwania drugiej edycji warsztatów powstał 24-stronicowy magazyn UNI, którego wydanie on-line właśnie masz przed sobą. Młodzi dziennikarze odwiedzili zarówno siedziby wielkich banków jak i zadymione puby. Mamy nadzieję, że każdy, kto interesuje się Polską i Niemcami znajdzie tutaj coś dla siebie. Miłej lektury!

And the Oscar goes to... Zbigniew Rybczyński jest pierwszym Polakiem, który zdobył Oskara. Kształcił się w Polsce i tu robił swe pierwsze filmy. Los sprawił, że żyje w Niemczech.

EXPO
Polską ekspozycję odwiedza codziennie około piętnastu tysięcy osób.

Pierwszy numer
Jak wyglądał poprzedni numer UNI? Zobacz sam!