Jesteś tutaj: 10 edycja Granic2014/01/15 "Granice współczesnej medycyny transplantacyjnej" dr hab. n. med. Jacek Ziaja

W środę 15 stycznia o godz. 15.30, jak zwykle w sali sympozjalnej nr III na IV piętrze w budynku Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Bankowej 11, wykład pt.

"Granice współczesnej medycyny transplantacyjnej"

wygłosi dr hab. n. med. Jacek Ziaja, z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Streszczenie

1. Jaki narząd przeszczepili, jako pierwsi na świecie, Święci Kosma i Damian?
  2. Dlaczego izotransplantacja nerki była pierwszym przeszczepieniem u człowieka zakończonym pełnym powodzeniem?
  3. Jaką granicę w transplantologii udało się przekroczyć dzięki wprowadzeniu Cyklosporyny?
  4. Jaki narząd, poza nerką, przeszczepiamy w Polsce najczęściej?
  5. Czy zgodnie z polskim prawem można ofiarować nerkę do przeszczepu teściowej?
  6. Czy u człowieka z wszczepionym sztucznym sercem wyczuwalne jest tętno?
  7. Czy można pobierać narządy od zmarłych, u których nie rozpoznano śmierci mózgu?
  8. Dlaczego Polacy tak rzadko oddają swoim krewnym nerkę do przeszczepu?
  9. Dlaczego przeszczepienie człowiekowi wątroby świni zakończyłoby się niepowodzeniem?
  10. Czy osobie po ukończeniu studiów filozoficznych wolno samodzielnie przeszczepiać narządy?

Jeśli interesują Państwa odpowiedzi na powyższe pytania, lub chcieliby się Państwo dowiedzieć z jakimi ograniczeniami natury medycznej, etycznej, prawnej czy społecznej, spotyka się współczesna transplantologia, zapraszam na seminarium „Granice współczesnej medycyny transplantacyjnej”.