Jesteś tutaj: Konwersatorium PTF 20.05.2015

Prof. dr hab. Jan Kisiel

kierownik Zakładu Fizyki Jądrowej, Instytut Fizyki, Uniwersytet Śląski

Tajemnice neutrin

Neutrina to cząstki elementarne o znikomej masie (w porównaniu z masą innych znanych cząstek elementarnych), nieposiadające ładunku elektrycznego i poruszające się z prędkością bliską prędkości światła. Jest ich bardzo dużo wokół nas, ale bardzo niechętnie oddziałują z materią. Dlatego detektory neutrin muszą posiadać olbrzymią masę, a ponadto muszą pracować głęboko pod powierzchnią Ziemi, aby rzadkie przypadki oddziaływania neutrin nie były zakłócane przez częste, na powierzchni Ziemi, oddziaływanie cząstek promieniowania kosmicznego. W czasie wykładu przyjrzymy się własnościom neutrin, najważniejszym odkryciom (uhonorowanymi trzema Nagrodami Nobla) w fizyce neutrin oraz poznamy źródła neutrin. Zostanie także przedstawiony udział fizyków Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w eksperymentach neutrinowych ICARUS i T2K.

Konwersatorium odbędzie się dnia 20.05.2015 r. o godz. 1530 w Sali Audytoryjnej II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego Katowice, ul. Uniwersytecka 4.