Kontakt

  • adres: Instytut Fizyki
    ul. 75 Pułku Piechoty 1
    41-500 Chorzów
  • tel: (0-32) 349-38-75
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: Konwersatorium PTF 20.05.2015

Konwersatorium PTF 20.05.2015

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki

zaprasza na konwersatorium

Prof. dr hab. Jan Kisiel

kierownik Zakładu Fizyki Jądrowej, Instytut Fizyki, Uniwersytet Śląski

Tajemnice neutrin

Neutrina to cząstki elementarne o znikomej masie (w porównaniu z masą innych znanych cząstek elementarnych), nieposiadające ładunku elektrycznego i poruszające się z prędkością bliską prędkości światła. Jest ich bardzo dużo wokół nas, ale bardzo niechętnie oddziałują z materią. Dlatego detektory neutrin muszą posiadać olbrzymią masę, a ponadto muszą pracować głęboko pod powierzchnią Ziemi, aby rzadkie przypadki oddziaływania neutrin nie były zakłócane przez częste, na powierzchni Ziemi, oddziaływanie cząstek promieniowania kosmicznego. W czasie wykładu przyjrzymy się własnościom neutrin, najważniejszym odkryciom (uhonorowanymi trzema Nagrodami Nobla) w fizyce neutrin oraz poznamy źródła neutrin. Zostanie także przedstawiony udział fizyków Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w eksperymentach neutrinowych ICARUS i T2K.

Konwersatorium odbędzie się dnia 20.05.2015 r. o godz. 1530 w Sali Audytoryjnej II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego Katowice, ul. Uniwersytecka 4.

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround