Jesteś tutaj: PTF: dr Sebastian Pawlus, Alkohole proste - czemu nadal warto je badać

PTF: dr Sebastian Pawlus, Alkohole proste - czemu nadal warto je badać

ptf-logo

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki
serdecznie zaprasza na konwersatorium, na którym:

dr Sebastian Pawlus

Instytut Fizyki Uniwersytet Śląski w Katowicach

wygłosi wykład zatytułowany:
„Alkohole proste – czemu nadal warto je badać?”

Konwersatorium odbędzie się dnia 3-XII-2014 r. o godz. 14.00 w Sali Audytoryjnej II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Uniwersytecka 4

Alkohole z jedną grupa hydroksylową, czyli monoalkohole są obiektem badań od ponad stu lat. Przyczyną tego jest m.in. ich stosunkowo prosta struktura molekularna oraz wielkość przedstawicieli. A z punktu widzenia fizyka „szklarza” również zdolność większości z nich do przechładzania się do fazy szklistej. Ponadto, ze względu na duży moment dipolowy, są wyjątkowo wdzięcznym obiektem badań metodą spektroskopii dielektrycznej. Jednak właśnie badania prowadzone tą metodą ujawniły, że w widmach dielektrycznych wielu alkoholach prostych widoczny jest proces relaksacyjny nieobserwowany - poza kilkoma wyjątkami - w żadnym innym materiale. Relaksacja ta, ze względu na swój eksponencjalny charakter, została nazwana procesem Debye’a, a molekularne przyczyny jej powstania nadal nie są dobrze poznane. Do niedawna sądzono, że nie można go obserwować żadną inną metodą spektroskopową. Ponadto większość dotychczas prowadzonych badań została przeprowadzona jedynie pod ciśnieniem atmosferycznym. W moim referacie przedstawię wyniki badań kilku wybranych alkoholi z użyciem szerokopasmowej spektroskopii dielektrycznej. Ponieważ badania zostały przeprowadzone również w warunkach wysokiego ciśnienia dlatego ich rezultaty rzucają nowe światło na własności relaksacji Debye’a i dostarczają ważnych informacji dla modeli teoretycznych opisujących dynamikę molekularną monoalkoholi.