Jesteś tutaj: 2014.01.22 „Fizyka w badaniach nowotworów: nowe idee, metody, perspektywy” prof. zw. dr hab. Elżbieta Zipper

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki
serdecznie zaprasza na konwersatorium

prof. zw. dr hab. Elżbieta Zipper

Instytutu Fizyki UŚ w Katowicach

Fizyka w badaniach nowotworów: nowe idee, metody, perspektywy

Dotychczasowe terapie (chemio- i radioterapia, chirurgia onkologiczna) bazowały na założeniu, że nowotwory są genetycznymi mutacjami. Wydane ogromne sumy pieniędzy, wielu pracujących naukowców doprowadziły do spadku o ok.10% ilości zgonów w ostatnich 60 latach. Stąd konieczność nowego podejścia – fizycy, niejako z zewnątrz, chcieli zbadać jakie parametry fizyczne i fizykochemiczne kontrolują wzrost, ewolucję i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Innymi słowy standardowy, genetyczny model nowotworu należy uzupełnić o wpływ fizycznych własności – budowa tkanek, ich elastyczność i potencjały elektryczne. Przedstawione zostaną przykłady nowych, ciekawych badań fizyków i biofizyków, które pozwalają unaocznić różnice między komórkami zdrowymi i nowotworowymi i zaproponować nowe metody walki z tą chorobą. Omówione będą też, w związku z olbrzymim rozwojem nanotechnologii, zastosowanie nanoukładów w diagnostyce i terapii w medycynie.

• kiedy: środa 22.01.2014r. godz. 14:00
  • gdzie: Sala Audytoryjna II, Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego Katowice, ul. Uniwersytecka 4

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW, DOKTORANTÓW, STUDENTÓW
I WSZYSTKIE INNE ZAINTERESOWANE OSOBY