Jesteś tutaj: Seminarium "Nobel Anno Domini 2015"

Seminarium "Nobel Anno Domini 2015"

W środę 13 stycznia 2016 o godz. 12:00 w Sali Audytoryjnej II odbędzie się Seminarium Instytutu Fizyki

Nagroda Nobla Anno Domini 2015

Będzie to już szósta edycja cyklicznej imprezy organizowanej przez Instytut Fizyki UŚ, mającej na celu przybliżenie tematyki badań, za które przyznana została najnowsza Nagroda Nobla z dziedziny Fizyki.

W roku 2015 otrzymali ją Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald za odkrycie oscylacji neutrin. Komitet Noblowski w uzasadnieniu swej decyzji stwierdził, iż "To odkrycie zmieniło nasze rozumienie najgłębszych tajników materii i może się
okazać kluczowe dla naszego pojmowania Wszechświata". W Instytucie Fizyki UŚ badania natury neutrin są prowadzone od lat przez zespoły prof. Marka Zrałka (od strony teoretycznej) oraz prof. Jana Kisiela (eksperyment).

W tegorocznym seminarium wystąpią:

• dr Daniele Gibin Universita di Padova & INFN , Italy "Neutrino and neutrino oscillations"
  • prof. dr hab. Marek Zrałek University of Silesia "Disentanglement of the neutrino oscillation problem"

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w seminarium noblowskim naszego Instytutu.