Kontakt

  • adres: Instytut Fizyki
    ul. 75 Pułku Piechoty 1
    41-500 Chorzów
  • tel: (0-32) 349-38-75
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: NaukaProjekty2007 "Wyposażenie Centralnego Laboratorium Środowiskowego."

2007 "Wyposażenie Centralnego Laboratorium Środowiskowego."

Projekt

W 2007 roku w Instytucie Fizyki zostały zainstalowane trzy nowe światowej klasy urządzenia w ramach projektu "Wyposażenie Centralnego Laboratorium Środowiskowego", dofinansowanego ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004 - 2006, priorytet 1. (Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu. Działanie 1.4 Wzmocnienie współpracy między sferą badawczo-rozwojową a gospodarką).

Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, działający w imieniu podmiotów tworzących Centrum Zaawansowanych Technologii "Energia-Środowisko-Zdrowie", koordynował ten projekt.

Osobami odpowiedzialnymi za poszczególne urządzenia są:

  • Magnetometr SQUID QD-MPMS-XL-7AC: prof. dr hab. Ewa Talik (Zakład Fizyki Ciała Stałego).
  • Wielofunkcyjny Mikroskop Skaningowy AFM/STM: dr hab. Roman Wrzalik (Zakład Biofizyki i Fizyki Molekularnej).
  • Dyfraktometr Rentgenowski D/max RAPIDII-R: prof. dr hab. Andrzej Burian (Zakład Biofizyki i Fizyki Molekularnej)

Zakup trzech urządzeń był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Magnetometr SQUID QD-MPMS-XL-7AC firmy Quantum Design

Magnetometr SQUID jest najwyższej klasy urządzeniem służącym do badań własności magnetycznych materiałów, ze względu na czułość i precyzję. Używany jest w wiodących laboratoriach naukowych całego świata i jest pierwszym w regionie. W magnetometrze tym zasadniczym elementem jest nadprzewodnikowy interferometr kwantowy (SQUID), w którym wykorzystuje się kwantową interferencję nośników prądu do wykrywania i pomiaru bardzo małych zmian indukcji magnetycznej.

Pomiary mogą być prowadzone w zakresie temperatur 1.9 K - 400 K, a po zastosowaniu wewnętrznego piecyka nawet do 800 K, w polach magnetycznych do 7 Tesli. Dodatkowa opcja RSO umożliwia pomiary najsłabszych magnetycznie materiałów poprzez zapewnienie dużej jednorodności pola magnetycznego. Możliwe są pomiary namagnesowania, podatności magnetycznej stało i zmiennopolowej oraz oporu elektrycznego w zależności od pola magnetycznego i temperatury. System chłodzenia jest zabezpieczony przez QD MPMS EverCool zapewniając ciągłą pracę urządzenia. Ze względu na dużą czułość magnetometru (10-7emu) może on mieć szerokie zastosowanie do badań: w dziedzinie fizyki ciała stałego i nauki o materiałach, chemii, biologii, geologii itp. Pozwala np. na wykrycie faz magnetycznych i nadprzewodzących przy użyciu bardzo niewielkich próbek. Działanie urządzenia i pomiary są sterowane komputerowo.

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround