Autor: Dr Michal Rajnak z Institute of Experimental Physics SAS, Slovakia
SEMINARIUM ZAKŁADU FIZYKI TEORETYCZNEJ
W piątek 20.04.2018 roku o godz. 1145 w sali A/1/03 w ŚMCEiBI w Chorzowie odbędzie się kolejne seminarium Zakładu Fizyki Teoretycznej. Referat nt.
W poszukiwaniu stanów związanych Majorany w nanostrukturach hybrydowych
(Abstrakt)
wygłosi dr inż. Michał Nowak z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.
Zainteresowanych zapraszamy.
Autorzy: mgr Justyna Pacułt & mgr Krzysztof Chmiel
Autor: mgr Grzegorz Szklarz z Instytutu Fizyki UŚ
SEMINARIUM
Zakładu Fizyki Medycznej
Zapraszamy w poniedziałek 18 grudnia br. na godz. 12.00
do sali P/1/13, gdzie
dr n. med. Anna Siemianowicz przedstawi referat pt.:
"Spiralna tomografia komputerowa we wczesnej diagnostyce uszkodzeń kręgosłupa szyjnego"
Goście mile widziani!
Autor: dr Wenkang Tu z Zakładu Biofizyki i Fizyki Molekularnej, Instytutu Fizyki UŚ w Chorzowie, wcześniej z Yanshan University, Qinhuangdao w Chinach
Autor: Prof. Dr. Elena Boldyreva z Novosibirsk State University
Idea Seminarium 'Problem granic...'
Bardzo często w ramach toczonych dyskusji naukowych spotkać można dwa skrajne stanowiska. Jedno – nazwijmy go scjentystycznym – uznaje, że w nauce niemal nie spotykamy się z problemem granic, że może jeszcze nie dziś, ale z pewnością w nieodległym czasie nauka odpowie na wszystkie stawiane przez człowieka pytania. Drugie stanowisko przeciwnie, głosi, że najważniejszym problemem nauki i filozofii jest problem granic. Z takich dylematów – sytuujących się pomiędzy dogmatyzmem a krytycyzmem – zrodziła się idea interdyscyplinarnego seminarium, które ma stanowić próbę odpowiedzi na pytanie (bądź pytania) dotyczące granic poznania.
Idea seminarium wyrasta z przekonania, że problem granic nie jest tylko problemem poruszającym umysły filozofów (i to nie wszystkich). Wydaje się, że z problemem granic musi się zetknąć każdy uczony, który próbuje sensownie - a nie tylko odtwórczo - zmierzyć się z uwarunkowaniami naszej wiedzy i ograniczeniami, którym ona podlega. Niewątpliwie w gronie takich uczonych znajdują się fizycy, którzy nie raz w historii rozwoju tej dyscypliny wstrząsali umysłami przekonanymi o naszym zbliżaniu się do kresu poznania. Odkrycia XX wieku m.in. w dziedzinie fizyki, matematyki, chemii i biologii z jednej strony jeszcze ostrzej stawiają pytania o istnienie granic naszego poznania, z drugiej strony wczorajszą fikcję naukową przemieniają w jutrzejsze praktyczne wykorzystanie odkryć naukowych.
Distributed by SiteGround