Jesteś tutaj: Wytwarzanie metalicznych nanopłatków za pomocą metody ball-milling oraz badanie ich wybranych własności

• opiekun
    dr Anna Bajorek
  • email/www
  • temat

Opis

Metoda ball-milling jest jedną ze znanych metod wytwarzania nanomateriałów w warunkach laboratoryjnych lub na skalę przemysłową. W metodzie tej wykorzystuje się młyny kulowe, z kulami o różnych średnicach (nawet do 0.5 mm) i z różnych materiałów (np. stal, tlenek cyrkonu, agat), które w pozwalają na rozdrabnianie materiału wyjściowego do rozmiarów nano. W zależności od typu rozdrabnianego materiału i wybranego środowiska ( rozdrabnianie na sucho lub na mokro) otrzymuje się różnego rodzaju nanocząstki lub nanopłatki. Ta druga forma jest szczególnie widoczna w przypadku rozdrabniania objętościowych związków międzymetalicznych.

Celem projektu będzie otrzymanie nanopłatków z wybranych, objętościowych związków międzymetalicznych z ziemiami rzadkimi (lantanowcami) i metalami przejściowymi. Istotnym etapem wykonywanych badań będzie odpowiednie dobranie parametrów rozdrabniania materiału wyjściowego oraz podział eksperymentu na kilka etapów (ze względu na czas rozdrabiania) oraz charakteryzacja tak otrzymanych układów pod względem ich morfologii, struktury krystalicznej czy własności magnetycznych. W procesie wytwarzania nanopłatków wykorzystany zostanie młyn typu mixer mill firmy Retsch, który pozwala na efektywne wykorzystanie materiału bez jego straty.

1.  A.Chrobak, A. Bajorek, G. Chełkowska, G. Haneczok and M. Kwiecień, Magnetic properties and magnetocaloric effect of the Gd(Ni1-xFex)3 crystalline compound and powder, Phys. Status Solidi A 206 (2009) 731 – 735
  2.  K. Ociepka, A. Bajorek, A. Chrobak, G. Chełkowska, Magnetic properties of Tb(Ni0.95Fe0.05)3 crystalline compound and powder, Solid State Phenomena (2013), w druku
  3. S. K. Pal, L. Schultz, O. Gutfleisch, Effect of milling parameters on SmCo5 nanoflakes prepared by surfactant-assisted high energy ball milling, J. Appl. Phys. 113, (2013) 013913
  4. S. J. Knutson, Y. Shen, J. C. Horwath, P. Barnes, C. H. Chen, The effect of flake thickness on anisotropic SmCo5 nanoflakes/submicron-flakes with high energy product, J. Appl. Phys. 109, (2011) 07A762