Jesteś tutaj: Obiekty pozagalaktyczne w przyspieszającym wszechświecie

Obiekty pozagalaktyczne w przyspieszającym wszechświecie

• opiekun
    dr hab. Marek Biesiada
  • email/www
  • temat
    Obiekty pozagalaktyczne w przyspieszającym wszechświecie

Opis

Problem przyspieszającej ekspansji Wszechświata (Nagroda Nobla z Fizyki 2011), znany także jako zw. problem ciemnej energii we Wszechświecie, jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań astrofizyki i fizyki teoretycznej.

Niezbędnym elementem zrozumienia tego problemu jest stała konfrontacja teorii z obserwacjami. W Zakładzie Astrofizki i Kosmologii IF UŚ, zespół: Marka Biesiady i Aleksandry Piórkowskiej - we współpracy z naukowymi ośrodkami w kraju (OA, UJ) i za granicą (Institute d'Astrophysique w Paryżu,  Beijing Normal University w Pekinie) - prowadzi badania, w ramach których teoretyczne modele ciemnej energii są testowane na obserwacjach najdalszych obiektów we wszechświecie: błyskach gamma i supernowych, a także na gromadach galaktyki i silnych soczewkach grawitacyjnych.

Uczestnik proponowanego projektu będzie brał udział w przygotowaniu i statystycznych analizach danych obserwacyjnych dotyczących soczewek grawitacyjnych i błysków gamma. Oprócz wzbogacenia wiedzy z zakresu kosmologii fizycznej, realizacja tego projektu stanie się świetną okazją do nabycia praktycznych umiejętności stosowania profesjonalnych platform informatycznych (R i Python) oraz strukturalnego języka zapytań (SQL).