Kontakt

 • adres: Instytut Fizyki
  ul. 75 Pułku Piechoty 1
  41-500 Chorzów
 • tel: (0-32) 349-38-75
 • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: Obiekty pozagalaktyczne w przyspieszającym wszechświecie

Obiekty pozagalaktyczne w przyspieszającym wszechświecie

 • opiekun
  dr hab. Marek Biesiada
 • email/www
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • temat
  Obiekty pozagalaktyczne w przyspieszającym wszechświecie

Opis

Problem przyspieszającej ekspansji Wszechświata (Nagroda Nobla z Fizyki 2011), znany także jako zw. problem ciemnej energii we Wszechświecie, jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań astrofizyki i fizyki teoretycznej.  

Niezbędnym elementem zrozumienia tego problemu jest stała konfrontacja teorii z obserwacjami. W Zakładzie Astrofizki i Kosmologii IF UŚ, zespół: Marka Biesiady i Aleksandry Piórkowskiej - we współpracy z naukowymi ośrodkami w kraju (OA, UJ) i za granicą (Institute d'Astrophysique w Paryżu,  Beijing Normal University w Pekinie) - prowadzi badania, w ramach których teoretyczne modele ciemnej energii są testowane na obserwacjach najdalszych obiektów we wszechświecie: błyskach gamma i supernowych, a także na gromadach galaktyki i silnych soczewkach grawitacyjnych.

Uczestnik proponowanego projektu będzie brał udział w przygotowaniu i statystycznych analizach danych obserwacyjnych dotyczących soczewek grawitacyjnych i błysków gamma. Oprócz wzbogacenia wiedzy z zakresu kosmologii fizycznej, realizacja tego projektu stanie się świetną okazją do nabycia praktycznych umiejętności stosowania profesjonalnych platform informatycznych (R i Python) oraz strukturalnego języka zapytań (SQL).

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround