Jesteś tutaj: V Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Fizyka Się Liczy" Eliminacje i etap I Konkursu

Eliminacje i etap I Konkursu

Eliminacje i etap I Konkursu odbędą się w środę 27 lutego 2013 w Instytucie Fizyki przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach.

Eliminacje

Jako eliminacje do I etapu, tuż po wykładzie popularnonaukowym wygłoszonym przez wykładowcę z Instytutu Fizyki, uczniowie rozwiązywać będą test kwalifikacyjny. Test wyboru zawierać będzie 16 pytań i trwać będzie 60 minut. Do każdego pytania należy wybrać prawidłową odpowiedź – jedną z czterech podanych. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje się jeden punkt, za brak odpowiedzi zero punktów, a za odpowiedź błędną odejmuje się jeden punkt. Maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać za rozwiązanie testu, wynosi 16. Do I etapu Konkursu przechodzi nie więcej niż 80 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów.

Etap I

Etap I polegać będzie na rozwiązywaniu zadań otwartych i potrwa 120 minut. Uczestnicy otrzymają do rozwiązania sześć zadań rachunkowych. Rozwiązanie każdego zadania będzie punktowane w skali od zera do czterech punktów. Rozwiązanie polega na wyliczeniu wartości liczbowej i wyrażeniu w odpowiednich jednostkach poszukiwanej wielkości fizycznej. Używane równania (wzory) oraz wyprowadzenia wzorów powinny być poparte uzasadnieniem słownym. Brak komentarzy słownych spowoduje obniżenie oceny, jaką można otrzymać za rozwiązanie zadania. Maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać za rozwiązanie zadań, wynosi 24.

Do II etapu - finału przechodzi nie więcej niż 20 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów w etapie I. Korzystanie podczas konkursu z kalkulatorów i tabel ze wzorami jest zabronione.

Przebieg eliminacji i etapu I Konkursu

• godz.9.00 - 10.00 Rejestracja uczestników
  • godz. 10.00 – 10.15 Uroczyste rozpoczęcie V Konkursu
  • godz. 10.15 – 11.00 Wykład inauguracyjny
  • godz. 11.15 – 12.15 Eliminacje do etapu I- test kwalifikacyjny
  • godz. 12.15 – 13.15 Przerwa - poczęstunek
  • godz. 13.15 – 13.30 Ogłoszenie wyników testu
  • godz. 13.30 – 15.30 Etap I - rozwiązywanie zadań z fizyki
  • godz. 15.30 Zakończenie etapu I Konkursu.