Kontakt

 • adres: Instytut Fizyki
  ul. 75 Pułku Piechoty 1
  41-500 Chorzów
 • tel: (0-32) 349-38-75
 • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: IV Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Fizyka Się Liczy"

IV Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Fizyka Się Liczy"

W środę, 21 marca 2012 roku, w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego odbył się finał IV Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Fizyka się liczy". Po oficjalnym rozpoczęciu 19 finalistów wysłuchało wykładu dr hab. Krzysztofa Wójcika na temat przeprowadzania eksperymentów w pracowni fizycznej, związanego tematycznie z problematyką finału Konkursu. Bezpośrednio po wykładzie uczniowie otrzymali problem do doświadczalnego rozwiązania w czasie nie dłuższym niż 2 godz. Ogłoszenie wyników miało miejsce tego samego dnia o godzinie 14 w Sali Audytoryjna im. Pawlikowskiego.

Wyniki konkursu

 1. Wojciech Wróbel z Powiatowego Zespołu Nr 1 Szkół Ogólnokształcących z Oświęcimia,
 2. Piotr Urbańczyk z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie z Katowic,
 3. Adrian Łasak z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja z Jędrzejowa.

Do CERN-u, ośrodka badawczego pod Genewą, z Laureatami pojedzie pan Sławomir Morys – nauczyciel prowadzący zdobywcy Złotego Lauru. Wszyscy finaliści i laureaci otrzymali dyplomy udziału w finale, medale oraz nagrody książkowe.

   

http://fizyka.us.edu.pl/konkurs

Patronat

 • JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Wiesław Banyś
 • Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, prof. UŚ dr hab. Maciej Sablik
 • Dyrektor Instytutu Fizyki, prof. dr hab. Krystian Roleder

Wyniki etapu I

29 lutego 2012 roku w Instytucie Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego do zmagań stanęło 203 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 45 szkół z całej Polski oraz jeden gimnazjalista z Republiki Czeskiej. Do drugiej części pierwszego etapu zakwalifikowało się dokładnie 70 uczestników, którzy z TESTU uzyskali co najmniej 8 punktów (na 16 możliwych do uzyskania). W drugiej części pierwszego etapu Uczestnicy Konkursu mieli do rozwiązania pięć zadań otwartych (maksymalnie można było zdobyć 25 punktów). Do Finału zakwalifikowało się 19-tu Uczestników, którzy po pierwszym etapie Konkursuuzyskali co najmniej 21 punktów. 

 

Wszystkim dziękujemy za udział w Konkursie a Finalistom gratulujemy! Dzięki Wam „Fizyka (naprawdę) się Liczy”. 
 Drugi, ostatni etap zmagań tegorocznego Konkursu już 21 marca! Do zobaczenia!

 

    

Test

Zadania

Regulamin Konkursu

Konkurs składa się z dwóch etapów. Można potraktować go jako test wiedzy na poziomie szkół ponadgimnazjalnych oraz jako przygotowanie do studiów wyższych w zakresie fizyki i nauk jej pokrewnych na uniwersytetach i politechnikach. 

Zgłoszenia na Konkurs

 1. Zgłoszenia (DOC) przyjmowane będą do 6 lutego 2012r włącznie. 

 2. Formularze zgłoszeniowe należy nadsyłać wyłącznie drogą e-mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie http://fizyka.us.edu.pl/konkurs.
  Prosimy nauczycieli o zgłaszanie uczniów pocztą elektroniczną wraz z podaniem: imienia i nazwiska ucznia, nazwy szkoły, adresu pocztowego i elektronicznego szkoły, telefonu kontaktowego. 

 1. Do konkursu przystąpić może nie więcej niż 10 uczniów z jednej szkoły i z wszystkich klas.

 2. Limit miejsc wynosi 600 osób. O przyjęciu do konkursu decyduje kolejność zgłoszeń.

 3. Opłata za udział w Konkursie wynosi 10 zł za każdego ucznia-uczestnika Konkursu.

Po uzyskaniu informacji o wstępnej akceptacji zgłoszenia, opłatę za wszystkich uczestników ze szkoły należy wpłacić na konto:

Uniwersytet Śląski
ul. Bankowa 12
40-007 Katowice
74 1050 1214 1000 0007 0000 7909
Tytuł wpłaty: „Fizyka się Liczy 2012”

 Kopię dokonanego przelewu (plik pdf) należy przesłać pocztą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , będzie to równoznaczne z przyjęciem uczniów do udziału w Konkursie.

II etap Konkursu

II etap Konkursu - finał, odbędzie się w auli im. A. Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w środę 21 marca 2012r.

Po krótkim wykładzie na temat przeprowadzania eksperymentów w pracowni fizycznej, uczniowie otrzymają problem do doświadczalnego rozwiązania. Na rozwiązanie tego problemu przewiduje się nie więcej niż 120 minut. W tym samym dniu zostaną wyłonieni laureaci konkursu. Punkty uzyskane przez uczestników Konkursu w I etapie nie będą brane pod uwagę w etapie II.

Przebieg II etapu

 • godz. 9.00 Rejestracja uczestników

 • godz. 10.00 – 11.00  Rozpoczęcie II etapu Konkursu, wykład wprowadzający do tematu zadania finałowego

 • godz. 11.00 – 13.00 Zadanie doświadczalne

 • godz. 13.00 – 14.00 Obiad w klubie studenckim „Żak” w Instytucie Fizyki

 • godz. 14.00  Ogłoszenie wyników konkursu

I etap Konkursu

I etap Konkursu odbędzie się w środę 29 lutego 2012 w  Instytucie Fizyki przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach i składać się będzie z dwóch części.  

Część 1

W pierwszej części, tuż po wykładzie popularnonaukowym wygłoszonym przez wykładowcę z Instytutu Fizyki, uczniowie rozwiązywać będą test kwalifikacyjny. Test wyboru zawierać będzie 16 pytań i trwać będzie 60 minut. Do każdego pytania należy wybrać prawidłową odpowiedź – jedną z czterech podanych. Maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać za rozwiązanie testu, wynosi 16. Do drugiego etapu przechodzi nie więcej niż 80 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów. 

Część 2

Druga część polegać będzie na rozwiązywaniu 5 zadań otwartych i potrwa 120 minut. Uczestnicy otrzymają do rozwiązania pięć zadań rachunkowych. Rozwiązanie każdego zadania będzie punktowane w skali od zera do pięciu punktów. Rozwiązanie polega na wyliczeniu wartości liczbowej i wyrażeniu w odpowiednich jednostkach poszukiwanej wielkości fizycznej. Używane równania (wzory) oraz wyprowadzenia wzorów powinny być poparte uzasadnieniem słownym. Brak komentarzy słownych spowoduje obniżenie oceny, jaką można otrzymać za rozwiązanie zadania. Maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać za rozwiązanie zadań, wynosi 25. Do finału przechodzi nie więcej niż 20 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów łącznie w obu częściach I etapu. 

Korzystanie podczas konkursu z kalkulatorów i tabel ze wzorami jest zabronione. 

Przebieg I etapu

 • godz. 9.00  - 10.00 Rejestracja uczestników

 • godz. 10.00 – 10.15 Uroczyste rozpoczęcie IV Konkursu 

 • godz. 10.15 – 11.00 Wykład inauguracyjny 

 • godz. 11.00 – 12.00   Część 1- test kwalifikacyjny

 • godz. 12.00 – 13.00 Przerwa - drobny poczęstunek

 • godz. 13.00 – 13.15 Ogłoszenie wyników testu

 • godz. 13.15 - 15.15 Część 2 - rozwiązywanie zadań z fizyki

 • godz. 15.15 Zakończenie I etapu Konkursu.

Nagroda

 • Troje laureatów, zdobywcy Złotego, Srebrnego i Brązowego Lauru oraz nauczyciel laureata pierwszego miejsca, w nagrodę wyjadą do ośrodka naukowego CERN w Genewie.
 • Laureaci konkursu, którzy w 2012 roku będą abiturientami, zostaną przyjęci na studia w Instytucie Fizyki UŚ bez postępowania kwalifikacyjnego. Pozostali laureaci, z chwilą uzyskania świadectwa dojrzałości, będą przyjęci na tych samych warunkach.
 • Wszyscy finaliści otrzymają dyplomy udziału w finale, medale oraz nagrody książkowe. 
 • Informacje o konkursie i laureatach zostaną umieszczone na stronie internetowej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Informacje ogólne

 1. Istnieje możliwość zakwaterowania w domach studenckich Uniwersytetu Śląskiego. Grupy chętne do skorzystania z noclegów w domach studenckich prosimy o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym.
 2. Dodatkowe informacje na temat konkursu oraz zakwaterowania w domach studenckich Uniwersytetu Śląskiego można otrzymać pocztą elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefonicznie pod numerem (32) 359 1170
 3. Szkoły biorące udział w I etapie Konkursu otrzymają Dyplomy Uczestnictwa. 
 4. Zakodowana lista uczestników wraz z liczbą zdobytych punktów zostanie zamieszczona na stronie Konkursu.
 5. O liście finalistów dyrektorzy szkół zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną. 
 6. Wszystkie zadania I etapu Konkursu, wraz z rozwiązaniami, zostaną zamieszczone na stronie Konkursu.
Free business joomla templates

Distributed by SiteGround