I etap Konkursu

I etap Konkursu odbędzie się w czwartek 13 stycznia 2011 w  Instytucie Fizyki przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach i składać się będzie z dwóch części.

Część 1

W pierwszej części, tuż po wykładzie popularnonaukowym wygłoszonym przez wykładowcę z Instytutu Fizyki, uczniowie rozwiązywać będą test kwalifikacyjny. Test wyboru zawierać będzie 16 pytań i trwać będzie 1 godzinę. Na każde pytanie należy wybrać prawidłową odpowiedź – jedną z czterech podanych. Maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać za rozwiązanie testu, wynosi 16. Do drugiego etapu przechodzi nie więcej niż 80 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów.

Część 2

Druga część polegać będzie na rozwiązywaniu 5 zadań otwartych i potrwa 2 godziny. Uczestnicy otrzymają do rozwiązania pięć zadań rachunkowych. Rozwiązanie każdego zadania będzie punktowane w skali od zera do pięciu punktów. Rozwiązanie polega na wyliczeniu wartości liczbowej i wyrażeniu w odpowiednich jednostkach poszukiwanej wielkości fizycznej. Używane równania (wzory) oraz wyprowadzenia wzorów powinny być poparte uzasadnieniem słownym. Brak komentarzy słownych spowoduje obniżenie oceny, jaką można otrzymać za rozwiązanie zadania. Maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać za rozwiązanie zadań, wynosi 25. Do finału przechodzi nie więcej niż 20 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów łącznie w obu częściach I etapu.

Przebieg I etapu

• godz.9.00 Rejestracja uczestników
  • godz. 10.00 – 11.00 Uroczyste rozpoczęcie Konkursu i wykład inauguracyjny
  • godz. 11.00 – 12.00 Część 1- test kwalifikacyjny
  • godz. 12.00 – 13.00 Przerwa - poczęstunek
  • godz. 13.00 – 13.15 Ogłoszenie wyników testu
  • godz. 13.15 -  15.15 Część 2 - rozwiązywanie zadań z fizyki
  • godz. 15.15  Zakończenie I części Konkursu.

• Szkoły biorące udział w I etapie Konkursu otrzymają Dyplomy Uczestnictwa.
  • Zakodowana lista uczestników wraz z liczbą zdobytych punktów zostanie zamieszczona na stronie Konkursu.
  • O liście finalistów dyrektorzy szkół zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną.
  • Trzech laureatów zostanie wyłonionych po II etapie Konkursu. Laureaci i Nauczyciel jednego z nich w nagrodę wyjadą do CERN-u.
  • Wszystkie zadania I etapu Konkursu, wraz z rozwiązaniami, zostaną zamieszczone na stronie Konkursu.