Jesteś tutaj: 2015-2013 "Badanie zderzeń proton-proton, hadron-jądro oraz jądro-jądro przy relatywistycznych energiach w ramach eksperymentu NA61/SHINE przy CERN SPS."

• Temat: Badanie zderzeń proton-proton, hadron-jądro oraz jądro-jądro przy relatywistycznych energiach w ramach eksperymentu NA61/SHINE przy CERN SPS.
  • Kierownik grantu: prof. dr hab. Roman Józef Płaneta
  • Kierownik na UŚ: dr Seweryn Kowalski
  • Lider: Uniwersytet Jagielloński
  • Partnerzy: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
  • Okres realizacji: 01.01.2013 – 31.12.2015, 36 miesięcy
  • Kwota finansowania: 5 181 704,00 PLN, z czego 809 184,00 PLN dla UŚ

Celem projektu jest prowadzenie przez zespoły badawcze będące członkami konsorcjum „HADRONY-NA61/SHINE” badań zderzeń hadronów i jąder atomowych z jądrami w ramach eksperymentu NA61/SHINE realizowanego w CERN przy akceleratorze SPS. Badania prowadzone w ramach NA61/SHINE mają dwa naukowe cele:
1. poszukiwanie punktu krytycznego materii podlegającej oddziaływaniom silnym oraz badanie własności produkcji hadronów przy progu na uwolnienie partonów w oddziaływaniach relatywistycznych jonów;
2. uzyskanie precyzyjnych danych dotyczących zderzeń hadronów z jądrami atomowymi niezbędnych do modelowania procesów, w których produkowane są neutrina, oraz opisu oddziaływań promieni kosmicznych w atmosferze ziemskiej.