Jesteś tutaj: 2016-2013 "Badanie dynamiki układów kilkunukleonowych w obszarze pośrednich energii"

• Temat: Badanie dynamiki układów kilkunukleonowych w obszarze pośrednich energii.
  • Kierownik grantu: dr Izabela Ciepał
  • Uczestnicy z UŚ: dr Barbara Kłos
  • Lider: Uniwersytet Jagieloński
  • Partnerzy: Uniwersytet Śląski
  • Kwota finansowania: 238 180 PLN

Głównym celem proponowanego projektu sa precyzyjne pomiary  różniczkowych przekrojów czynnych dla reakcji rozszczepienia deuteronu  w systemach d+p oraz  d+d , dla energii wiązki 160 MeV oraz przy nieco wyższych energiach:340, 380 i 400 MeV dla systemu d + p. Otrzymane dane eksperymentalne w  szerokim zakresie przestrzeni fazowej pozwolą na przetestowanie obecnie rozwijanych rygorystycznych obliczeń teoretycznych. Konfrontując obliczenia szeroką bazą danych eksperymentalnych będzie można badać różne aspekty  dynamiki układu, jak tzw. oddziaływanie 3-nukleonowe, wpływ  oddziaływania kulombowskiego na mierzone obserwable, czy tez efekty  relatywistyczne. Wychodząc na przeciw wyżej wymienionym oczekiwaniom, została stworzona  grupa badawcza, której głównym celem jest prowadzenie szczegółowych badań dynamiki układów kilku nukleonowych z uwzględnieniem efektów 3NF w układach 3N i 4N oraz, znacznie bardziej subtelnych, efektów  oddziaływania 4N.