Kontakt

 • adres: Instytut Fizyki
  ul. 75 Pułku Piechoty 1
  41-500 Chorzów
 • tel: (0-32) 349-38-75
 • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: 2016-2013 "Pomiar efektu siły 3-nukleonowej w zderzeniach protonu z deuteronem w zakresie średnich energii."

2016-2013 "Pomiar efektu siły 3-nukleonowej w zderzeniach protonu z deuteronem w zakresie średnich energii."

 • Temat: Pomiar efektu siły 3-nukleonowej w zderzeniach protonu z deuteronem w zakresie średnich energii.
 • Kierownik grantu: dr hab. Elżbieta Stephan
 • Okres realizacji08.02.2013 – 07.02.2016, 36 miesięcy
 • Kwota finansowania: 464 100 PLN

Badania układów kilku nukleonów od lat dostarczają coraz bardziej  precyzyjnej informacji o oddziaływaniach jądrowych. W zakresie obliczeń teoretycznych do kamieni milowych można zaliczyć włączanie kolejnych elementów dynamiki, jak tzw. siła 3-nukleonowa, oddziaływanie kulombowskie czy efekty relatywistyczne, a także rozwój chiralnej teorii zaburzeń. Wobec coraz lepszej zgodności tych obliczeń z istniejącymi danymi eksperymentalnymi, weryfikacja nowych modeli wymaga bogatej i różnorodnej  bazy danych eksperymentalnych o coraz wyższej precyzji, która pozwoli śledzić subtelne efekty dodatkowej dynamiki. Warunki takie są spełnione przez eksperymenty nowej generacji, badające m.in. reakcje rozszczepienia (breakupu) deuteronu w zderzeniu z protonem, z użyciem systemów wielodetektorowych obejmujących znaczny obszar przestrzeni fazowej. Ostatnio pojawiła się możliwość przeprowadzenia w niedalekiej przyszłości takich eksperymentów w Polsce, w Centrum Cyklotronowym Bronowice (CCB) IFJ  PAN w Krakowie, z wykorzystaniem wiązki protonowej  o energiach z  przedziału 70-230 MeV oraz sprowadzonego z instytutu akceleratorowego KVI Groningen (Holandia) detektora BINA. Warunki te pozwolą na  realizację unikalnego w skali światowej programu systematycznych badań  różniczkowych przekrojów czynnych dla rozpraszania sprężystego p-d  oraz reakcji breakupu dla szeregu energii wiązki. Niniejszy projekt stanowi pierwszy krok na tej drodze, zakładając pomiary rozpraszania sprężystego przy trzech energiach wiązki protonowej  oraz pomiar  reakcji breakupu przy jednej energii wiązki. Weryfikacja istniejących danych i uzyskanie nowych danych o wysokiej precyzji pozwolą na systematyczne przebadanie zależnego do energii wpływu poszczególnych elementów dynamiki na badane obserwable  i ewentualne określenie obszaru, gdzie istniejące modele nie wystarczają do pełnego opisu danych.

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround