Jesteś tutaj: StudiaDla kandydataKierunki studiówFizyka medyczna

Stacjonarne studia I stopnia

na kierunku Fizyka Medyczna trwają 7 semestrów (3,5 roku), wybór jednej z trzech specjalności następuje po drugim roku. Studia te kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera w zakresie jednej ze specjalności: dozymetria kliniczna, elektroradiologia lub optyka w medycynie. Plan studiów I stopnia obejmuje blok przedmiotów podstawowych z fizyki i matematyki z wykładami, ćwiczeniami i laboratoriami oraz bloki przedmiotów kierunkowych i specjalistycznych z medycyny, fizyki i biologii. Studenci poznają m in. metody fizyczne stosowane w biologii, medycynie, diagnostyce i terapii lekarskiej, a także podstawy inżynierii materiałowej w medycynie i budowę aparatury medycznej. Zajęcia są prowadzone przez pracowników Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Onkologii w Gliwicach.

Stacjonarne studia II stopnia

Ukończenie trzysemestralnych (1,5 letnich) studiów II stopnia umożliwi uzyskanie tytułu magistra fizyki medycznej w jednej z dwóch specjalności: promieniowanie jonizujące i promieniowanie niejonizujące.

Studia na kierunku Fizyka Medyczna umożliwiają wykształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry, która znajduje zatrudnienie w państwowych i prywatnych placówkach służby zdrowia. Absolwenci fizyki medycznej znajdą pracę w istniejących i nowo powstających ośrodkach onkologicznych oraz w innych placówkach służby zdrowia, w których coraz częściej w nowoczesnej diagnostyce i terapii medycznej wykorzystuje się spektroskopię jądrową i rentgenowską, rezonans magnetyczny oraz pola magnetyczne i mikrofale. Absolwenci tych studiów mają odpowiednie kwalifikacje do stosowania nowoczesnych metod fizycznych w diagnostyce i terapii medycznej, opartej na osiągnięciach współczesnej fizyki promieniowania jonizującego i niejonizującego. Absolwenci powinni być w życiu zawodowym partnerami lekarzy, wskazywać na te dziedziny współczesnej fizyki, które w wyniku ciągłego rozwoju znajdują zastosowanie we współczesnej diagnostyce i terapii medycznej. Możliwość prowadzenia badań naukowych pozwala absolwentom na opracowywanie nowych rozwiązań technicznych mających na celu polepszanie skuteczności diagnozowania i terapii.