Jesteś tutaj: OrganizacjePTF oddział KatowiceKonwersatoria PTF2013.05.08 "Nano- i mikrostruktury wybranych ferroików oraz multiferroików" prof. Bartłomiej Andrzejewski

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki
serdecznie zaprasza na konwersatorium

Prof. IFM dr hab. Bartłomiej Andrzejewski

Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
wygłosi wykład

Nano- i mikrostruktury wybranych ferroików oraz multiferroików

Konserwatorium poświęcone będzie omówieniu podstawowych własności wybranych nano- i mikrostruktur ferroików oraz multiferroików. W szczególności przedstawione zostaną ciekawe struktury magnetytu Fe3O4 (ferrimagnetyk, półmetal, uporządkowanie spinowe nośników ładunku), nanokompozytu Fe3O4SiO2 oraz multiferroika – żelazianu bizmutu BiFeO3 (magnetoelektryczny ferroelektryk a zarazem antyferromagnetyk). Omówione zostaną podstawowe formy morfologiczne nano- i mikrostruktur tych materiałów, jak nanosfery Fe3O4 oraz mikrokostki, mikrosfery, mikropłatki czy też nanokwiaty multiferroika BiFeO3 oraz mikrofalowe metody ich syntezy. Druga część konserwatorium zostanie poświęcona przedstawieniu własności magnetycznych i dielektrycznych powyższych nanostruktur.

[ Badania sfinansowało Narodowe Centrum Nauki, projekt N N507 229040]

• kiedy: środa 08.05.2013r. godz. 14:30
  • gdzie: Sala Audytoryjna III, Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego Katowice, ul. Uniwersytecka 4

Konwersatorium odbędzie się jako wykład stowarzyszony z Sympozjum dnia 08.05.2013 r.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW, DOKTORANTÓW, STUDENTÓW
I WSZYSTKIE INNE ZAINTERESOWANE OSOBY