Jesteś tutaj: OrganizacjePTF oddział KatowiceKonwersatoria PTFSeminarium PTF, 28 stycznia 2015

Seminarium PTF, 28 stycznia 2015

ptf-logo

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki
serdecznie zaprasza na konwersatorium, na którym:

Prof. dr hab. Ryszard Poprawski

Katedra Fizyki Doświadczalnej
Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej

wygłosi wykład zatytułowany:
„Efekty rozmiarowe w nanokompozytach ferroicznych otrzymywanych na bazie szkieł porowatych.”

Konwersatorium odbędzie się dnia 28-01-2015 r. o godz. 14.00 w Sali Audytoryjnej II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Uniwersytecka 4

Materiały ferroiczne znajdują liczne zastosowania w mikroelektronice, zwłaszcza w elementach pamięci nielotnych. Dążenie do miniaturyzacji tych urządzeń rodzi pytania dotyczące właściwości materiałów o rozmiarach nanometrowych. Na właściwości fizyczne nanokryształów istotny wpływ ma warstwa powierzchniowa.

Jedną z metod otrzymywania materiałów ferroicznych o rozmiarach nanometrowych jest ich wbudowywanie w matryce szkieł porowatych. Szkła porowate charakteryzują się bardzo wąskim rozkładem rozmiarów porów i bardzo dużą powierzchnią właściwą. Powierzchnia właściwa porów zależy od ich średnich rozmiarów i zmienia się od kilku do kilkuset m2/g. Wbudowywanie materiałów ferroicznych w taką matrycę pozwala na uzyskanie nanokryształów ferroicznych o średnich rozmiarach od kilku do kilkuset nanometrów i bardzo dużej powierzchni właściwej.

Podczas referatu przedstawione zostaną wyniki badań wpływu rozmiarów porów na właściwości fizyczne i przemiany fazowe w kilku materiałach ferroelektrycznych, oraz wyniki badań nanokompozytów ferroelektrycznych otrzymywanych na bazie magnetycznych szkieł porowatych (nanokompozytów multiferroicznych).