Jesteś tutaj: OrganizacjePTF oddział KatowiceKonwersatoria PTF2013/10/16 Konwersatorium PTF

2013/10/16 Konwersatorium PTF

ptf logo very smallPolskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki serdecznie zaprasza na konwersatorium, na którym: dr Anna Widdowson oraz dr inż. Aleksandra Baron-Wiecheć [Culham Centre for Fusion Energy, JET] wygłoszą 2 wykłady.

1. Overview of Erosion/Deposition and Fuel Retention Studies on JET
  2. O budowie klatki na Słońce, czyli badania prowadzone nad materiałami dla fuzji.

Streszczenie

Eksperymenty prowadzone w JET udowodniły, że fuzja nuklearna jest możliwa w praktyce, jednak naukowo- inżynieryjne zadanie nie jest łatwe do realizacji. Dzięki międzynarodowej współpracy prowadzone są projekty dotyczące doboru materiałów do budowy przyszlego reaktora ITER, przyrządów pomiarowych dla kontroli plazmy i modelowania zagadnień związanych z fizyką plazmy. W referatach poruszone zostaną problemy retencji deuteru, erozji i ponownego osadzania materiału pod wpływem plazmy, analizowane podczas testowania dwoch grup materialow: grafitu (CFC) oraz ITER-like Wall dla fuzji nuklearnej prowadzonych w JET pod Oxfordem.

• Data
    16-X-2013 r. o godz. 1400