Jesteś tutaj: Instytut FizykiAktualności"Fizyka jest cool!" - konferencja prasowa w Instytucie Fizyki

"Fizyka jest cool!" - konferencja prasowa w Instytucie Fizyki

jedenaście kierunków studiów oferuje tegorocznym maturzystom Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz tradycyjnej fizyki w Instytucie można m.in. studiować: fizykę medyczną, biofizykę, nanofizykę, geofizykę oraz  ochronę środowiska. – Czekamy na ludzi otwartych na pracę w grupach o międzynarodowym składzie nie zrażających się chwilowymi niepowodzeniami. Zapraszamy do wspólnego poznawania świata w skali mikro i zmieniania tego w skali makro – podkreśla profesor Henryk Czyż, dyrektor Instytutu Fizyki.

ProfesorHenryk Czyż podkreśla, że czas odczarować negatywny wizerunek fizyki. Przekonuje, że  studiowanie tej dziedziny nauki nie musi być nudne. A co najważniejsze absolwenci Instytutu Fizyki mogą znaleźć bardzo ciekawą pracę praktycznie we wszystkich sektorach przemysłu. - Naszym studentom oferujemy naprawdę ciekawe studia. Ludzie lubiący wyzwania znajdą u nas tematy od aplikacji na styku medycyny i fizyki, poprzez badania i symulacje oddziaływań między atomami jądrami, skończywszy na problemach ciemnej materii i energii powiązanej z fizyką cząstek elementarnych – podkreśla profesor Henryk Czyż.

W ubiegłym roku studia na dziewięciu kierunkach oferowanych przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęło w sumie 260 studentów. Tradycyjnie już najwięcej osób zdecydowało się na studiowanie Biofizyki oraz Fizyki Medycznej. Na obu kierunkach naukę w październiku ubiegłego roku rozpoczęły 123 osoby.  Największym zainteresowaniem wśród młodych ludzi cieszy się Fizyka Medyczna. Studia na tym kierunku umożliwiają wykształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry, która znajduje zatrudnienie w państwowych i prywatnych placówkach zdrowia. Absolwenci fizyki medycznej znajdują pracę w istniejących i nowo powstających ośrodkach onkologicznych oraz innych placówkach służby zdrowia. Z kolei studenci Biofizyki mają od października ubiegłego roku do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych – Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Znajduje się w nim ponad 50 pracowni specjalistycznych wyposażonych w nowoczesną, najwyższej klasy aparaturę badawczą, w których realizowanych jest wiele spośród ponad 20 projektów badawczych / grantów / realizowanych w Instytucie Fizyki. Są one finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Wśród oferowanych studentom kierunków jest również ekonofizyka – interdyscyplinarna  dziedzina nauki stosująca metody wykorzystywane przez fizyków do badania problemów ekonomicznych ze szczególnym uwzględnieniem rynków finansowych. Co ma fizyka wspólnego z ekonomią? Okazuje się, że bardzo wiele! Zauważono, że światowa ekonomia jako twór złożony z pojedynczych uczestników / np. gospodarki poszczególnych krajów, gracze giełdowi / jest podobna do układu wielu ciał, które ze sobą oddziałują. Zastosowanie metod fizyki statystycznej, kwantowej lub innych, opisujących zachowanie się układu wielu ciał w fizyce, pozwala odpowiedzieć na pytania , które dotychczas były poza zasięgiem tradycyjnej ekonomii.

Ogromnym atutem Instytutu Fizyki jest szeroka współpraca z  ośrodkami akademickimi w Europie. Widać to na przykładzie kolejnego z kierunków oferowanych studentom – nanofizyki.  Instytut przyszłych nanotechnologów kształci wspólnie z Uniwersytetem du Maine w le Mans we Francji. Wśród wykładowców na tym kierunku są pracownicy naukowi trzech wyższych uczelni. Część studentów tej specjalności odbywa praktykę w Centrum Fizyki w Jüllich / Niemcy /, wiodącym ośrodku, gdzie prowadzone są na światowym poziomie unikalne badania nad otrzymywaniem oraz określeniem własności cienkich warstw i obiektów małowymiarowych.

- Nasi studenci mogą pod opieką specjalistów pójść, albo ścieżką aplikacji fizyki przy ścisłej współpracy z klinikami, firmami softwarowymi lub zajmującymi się rozwijaniem nowych technologii, albo wejść w międzynarodowe grupy badawcze zajmujące się odpowiedzią na pytanie o podstawowe składniki materii i prawa rządzące oddziaływaniem między nimi – informuje profesor Czyż. Jedną z takich osób jest Karolina Kołodziejczyk, doktorantka w Instytucie Fizyki, która w ramach pracy doktorskiej zajmuje się poszukiwaniem stabilnych form amorficznych leków charakteryzujących się lepszą biodostępnością. – Szukam takich rozwiązań, które spowodują jeszcze szybsze działanie tabletek, które przyjmujemy – wyjaśnia Karolina Kołodziejczyk. Doktorantka nie ukrywa, że na początku również myślała, że fizyka, to kierunek bez przyszłości. – Nie miałam pojęcia kim mogę być i co robić po skończeniu studiów – podkreśla.

Warto podkreślić, że studenci i absolwenci Instytutu Fizyki są laureatami licznych nagród, m.in.  Fundacji na rzecz Nauki Polskiej czy, jak Jakub Spiechowcz, „Diamentowego Grantu” przyznawanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych studentów z całej Polski.

Instytut Fizyki oferuje studentom studia stacjonarne I i II stopnia oraz studia doktoranckie w sumie na 11 następujących kierunkach: fizyka, fizyka medyczna, ekonofizyka, biofizyka, fizyka techniczna, nanofizyka i materiały mezoskopowe, theoretical physics, Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, informatyka, geofizyka i ochrona środowiska. Więcej informacji o poszczególnych kierunkach oraz warunkach naboru można znaleźć na stronie http://if.us.edu.pl/index.php/pl/dla-kandydata

Kilka zdjęć z konferencji, która odbyła się 11 czerwaca 2013 w Instytucie Fizyki (zdjęcia wykonane przez Tomasza Okraska z Gazety Uniwersyteckiej)

Od lewej: mgr. Karolina Kołodziejczyk, prof. dr hab. Henryk Czyż - Dyrektor IF, mgr. Adam Cecotka, mgr. Grzegorz Ziółkowski

Prof. dr hab. Henryk Czyż