Kontakt

  • adres: Instytut Fizyki
    ul. 75 Pułku Piechoty 1
    41-500 Chorzów
  • tel: (0-32) 349-38-75
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: Zarejestrowano kolejny sygnał grawitacyjny!

Zarejestrowano kolejny sygnał grawitacyjny!

Dzisiejszego dnia (15.06.2016) zespół LIGO - Virgo ogłosił kolejną detekcję fal grawitacyjnych! Detekcja ta została potwierdzona w trakcie analizy pierwszego cyklu obserwacyjnego (,,O1''), obejmującego okres od 12.09.2015 do 19.01.2016. Zdarzenie o którym mowa, oznaczone jako GW151226, miało miejsce 26 grudnia 2016 o godz. 03:38 UTC (GMT). Zródłem sygnału - podobnie, jak w przypadku pierwszej w historii ludzkości detekcji (GW150914) - były zlewające się czarne dziury leżące w odległości 440 Mpc od nas. Tym razem miały one mniejsze masy, odpowiednio 14 i 8 mas Słońca (dla GW150914 były to 36 i 29 mas Słońca).

Konsekwencją mniejszych mas był dłuższy czas trwania sygnału w paśmie czułości detektora. Wynosił on około jednej sekundy (dla porównania pierwszy sygnał trwał 0.2 s), co zrekompensowało fakt, iż był on słabszy. Stosunek sygnału do szumu wynosił teraz 13 (co oznacza, że poziom sygnału był 13 razy wyższy od poziomu szumu detektora), podczas gdy dla wcześniej odebranego sygnału był on równy ok. 24. Gdy detektory fal grawitacyjnych zaczną już rutynowo eksplorować wszechświat, zakłada się, iż stosunek sygnału do szumu równy 8 będzie wyznaczał próg detekcji. Warto więc wspomnieć, iż na koncie obserwatorium LIGO znajduje się również jeszcze jedno zjawisko - LVT151012, dla którego stosunek sygnału do szumu wynosi prawie 10 (czyli blisko teoretycznie wyznaczonego progu detekcji) i dlatego nie nadano mu oficjalnego statusu potwierdzonego sygnału grawitacyjnego. Jest jednak bardzo prawdopodobnym, iż był to realny sygnał. W takim przypadku pochodziłby on od zlania się układu podwójnego czarnych dziur o masach 23 i 13 mas Słońca położonych w odległości 1 Gpc od nas.

Ogłoszona dziś detekcja potwierdza nasze wcześniejsze przewidywania dotyczące tempa detekcji tego typu zjawisk w detektorach interferometrycznych drugiej generacji. W szczególności potwierdza się przewidywanie, którego współautorem był prof. Toamsz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego UW, iż statystyka detekcji zdominowana będzie przez układy podwójne czarnych dziur w ostatnich fazach ich ewolucji.

Na stronie Astronarium obejrzeć można film popularnonaukowy poświęcony tematyce fal grawitacyjnych. Astronarium jest cyklem programów telewizyjnych realizowanych przez TVP i PTA emitowanych na kanałach regionalnych TVP3. Odcinki archiwalne dostępne są na stronie internetowej.

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround