Kontakt

  • adres: Instytut Fizyki
    ul. 75 Pułku Piechoty 1
    41-500 Chorzów
  • tel: (0-32) 349-38-75
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: Zmarł profesor Ryszard Mańka-Marcisz

Zmarł profesor Ryszard Mańka-Marcisz

ryszard_mankaZ głębokim żalem i smutkiem informujemy o śmierci prof.dr hab. Ryszarda Mańki- Marcisza, emerytowanego profesora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Profesor Mańka-Marcisz swoje czynne życie zawodowe związał najpierw z Zakładem Fizyki Teoretycznej, a z chwilą powstania Zakładu Astrofizyki i Kosmologii został jego Kierownikiem. Zapoczątkował m.in. badania równania stanu materii gwiazd neutronowych kontynuowane po dzień dzisiejszy w Zakładzie. W latach 1990-1993 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Fizyki ds. Naukowych. Po przejściu na emeryturę nie zaprzestał aktywności naukowej lecz współprowadził seminaria z zakresu filozofii nauki w ramach Towarzystwa Metafizycznego im. A.N. Whiteheada. W ostatnich latach swe zainteresowania naukowe rozszerzył na oceanografię fizyczną.

Szanowany przez naukowców, Nauczyciel kilku pokoleń fizyków, lubiany przez swych uczniów i współpracowników, wypromował sześcioro doktorantów. Był człowiekiem o dużej wiedzy i głębokiej wrażliwości. Takim pozostanie w naszej pamięci.

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround