Kontakt

  • adres: Instytut Fizyki
    ul. 75 Pułku Piechoty 1
    41-500 Chorzów
  • tel: (0-32) 349-38-75
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: Fale grawitacyjne zostały zarejestrowane!

Fale grawitacyjne zostały zarejestrowane!

W dniu 11.02.2016 podczas konferencji prasowej zespół projektu LIGO publicznie ogłosił oczekiwaną od dawna laboratoryjną detekcję fal grawitacyjnych.

Sygnał zarejestrowany został dnia 14.09.2015 o godz.: 09:15 UCT przez dwa laserowe detektory fal grawitacyjnych umieszczone w Hamford i Livingstone w USA. Warto nadmienić, iż wspomniane detektory są sprzętem nowej generacji uruchomionym w ubiegłym roku po modernizacji wcześniejszych urządzeń.

Sygnał pochodził z rejestru ostatnich chwil ewolucji podwójnego układu czarnych dziur o masach 29 i 36 mas Słońca - tuż nim zlały się w gigantycznej kosmicznej katastrofie. Energia wypromieniowana w postaci fal grawitacyjnych, w przeciągu ułamku sekundy, była równoważna 3 masom Słońca.

W myśl Ogólnej Teorii Względności czasoprzestrzeń przestaje być sztywną areną zdarzeń fizyki, a ciała masywne (ogólniej energia i jej przepływy) mogą kształtować jej krzywiznę. Gwałtowne procesy angażujące bardzo duże masy zaburzają lokalnie czasoprzestrzeń w sposób zmienny w czasie, a informacja o tym procesie propaguje się jako fale grawitacyjne czyli "zmarszczki czasoprzestrzeni". Zaburzona falą grawitacyjną "arena zdarzeń" powoduje zmianę względnych położeń "aktorów". W przypadku detektorów LIGO były to lustra umieszczone w wierzchołkach układu w kształcie litery "L" o długości ramion 4 km każdy, pomiędzy którymi odbijane jest światło lasera ulegające następnie interferencji w detektorze. Zdarzenie zarejestrowane przez zespół LIGO spowodowało odkształcenie układu luster o ok. 10-19 m, czyli o dziesięciotysięczną część promienia protonu.

Detekcja fal grawitacyjnych uwieńczyła przeszło pół wieku wysiłku wielkiej liczby badaczy, którzy podjęli wyzwania z zakresu technologii (optyka kwantowa, izolacja od drgań mechanicznych, układy próżniowe), wyrafinowanej analizy danych (wydobywanie sygnału z szumu metodami dopasowanych filtrów) oraz relatywistycznych symulacji numerycznych (wypracowanie matryc oczekiwanego sygnału).

Konsorcjum LIGO/VIRGO obejmuje ponad tysiąc badaczy z całego świata, w tym także polski zespół projektu POLGRAW.
Dziewięcioro Polaków jest współautorami pracy ogłaszającej detekcję fal grawitacyjnych, która ukazała się w Physical Review Letters.

Wydarzenie to otwarło nowe okno na Wszechświat i rozpoczęło erę obserwacyjnej Astrofizyki fal grawitacyjnych. Dziedzina ta - od strony teorii - jest od lat uprawiana w Zakładzie Astrofizyki i Kosmologii IF UŚ, który uczestniczy także w pracach Polskiego Konsorcjum Teleskopu Einsteina. Teleskop Eisteina jest europejskim przedsięwzięciem mającym na celu
budowę detektora o czułości dzesięciokrotnie przewyższającej detektory LIGO.

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround