Jesteś tutaj: Skarby skrajnych szufladek

Skarby skrajnych szufladek

Na łamach najnowszego wydania Gazety Uniwersyteckiej znajdziemy rozmowę z prof. dr. hab. Januszem Gluzą, fizykiem teoretykiem.

Janusz_GluzaGdyby chciała Pani sfotografować moje laboratorium, musiałaby Pani zrobić zdjęcie mojego mózgu. Zresztą... lepiej nie. Niech prawda o tej pracowni pozostanie ukryta – napisał prof. dr hab. Janusz Gluza z Zakładu Teorii Pola i Cząstek Elementarnych (Wydział Matematyki Fizyki i Chemii UŚ), poproszony o wybór miejsca sesji zdjęciowej do przygotowywanego wywiadu. Dowcipna reakcja Profesora stała się początkiem rozmowy poruszającej zaledwie kilka wątków ze świata fizyki teoretycznej. Jak przekonuje naukowiec, to nie tylko skomplikowane projekty badawcze, lecz również wysiłek popularyzacyjny, odpowiedzialność za dokonywane odkrycia oraz... galeria osobowości, a wśród nich – życiowe „przypadki” Tsunga- -Dao Lee oraz Johna Ellisa.

Cały artykuł na gazeta.us.edu.pl