Kontakt

 • adres: Instytut Fizyki
  ul. 75 Pułku Piechoty 1
  41-500 Chorzów
 • tel: (0-32) 349-38-75
 • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: Astrofizyka Cząstek w projekcie Horizon2020

Astrofizyka Cząstek w projekcie Horizon2020

astroAstrofizyka Cząstek (ang. Astroparticle Physics) to przyszłościowa, prężnie rozwijająca się dziedzina badań na styku fizyki cząstek elementarnych, astrofizyki wysokich energii i kosmologii. Jednym z współtwórców i animatorów tej dziedziny w Europie jest prof. Lars Bergstrom, pełniący również funkcję sekretarza Komitetu Noblowskiego Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk.

Znaczącym wydarzeniem dla konsolidacji krajowego środowiska prowadzącego badania w tej dziedzinie była ogólnopolska konferencja Astrofizyki Cząstek, która odbyła się w marcu bieżącego roku w Krakowie. Prezentowane na niej referaty są dostępne na stronie Instytut Fizyki UŚ był reprezentowany przez zespoły Zakładu Astrofizyki i Kosmologii oraz Zakładu Fizyki Jadrowej i Jej Zastosowań. Na początku października ukonstytuowała się Krajowa Rada Astrofizyki Cząstek, której przewodniczącym wybrany został prof. Leszek Roszkowski (NCBJ, U.Sheffield). Śląskie środowisko astrofizyków cząstek reprezentuje w niej prof. Marek Biesiada.

Polska (reprezentowana przez NCN) jest członkiem Europejskiego Konsorcjum Astrofizyki Cząstek (APPEC) utworzonego w 2012 roku. Mapa drogowa opublikowana przez APPEC wyróżnia pięć priorytetowych obszarów tematycznych:

 1. Kosmologia i fizyka wczesnego Wszechświata
 2. Własności cząstek elementarnych
 3. Neutrina jako nośniki informacji o Słońcu, supernowych i Ziemi
 4. Nietermiczny Wszechświat
 5. Fale grawitacyjne

Więcej szczegółów dotyczących wymienionych obszarów można znaleźć na stronie APPEC. Stwarza to polskim uczonym prowadzącym badania w w/w dziedzinach unikalne możliwości skorzystania z europejskich mechanizmów finansowania, w szczególności w ramach kolejnego projektu ramowego Horizon2020. W najbliższych dniach w ośrodku DESY w Zeuten odbędzie się spotkanie, na którym przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentują astrofizykom cząstek nowe możliwości pozyskania środków na realizacje projektów.

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround