Jesteś tutaj: Nowa oferta zajęć dla młodzieży zainteresowanej fizyką

Nowa oferta zajęć dla młodzieży zainteresowanej fizyką

Z przyjemnością informujemy o nowej ofercie zajęć dla młodzieży zainteresowanej fizyką. Powstaje Klub Dyskusyjny Fizyków z siedzibą w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, przeznaczony dla młodzieży ponadgimnazjalnej, interesującej się wyzwaniami nauk przyrodniczych. Klub będzie prowadzony przez  fizyka teoretyka, prof. zw. dr. hab. Marka Zrałka przy współpracy innych uczonych oraz Pracowni Dydaktyki Fizyki.

Zajęcia będą odbywały się w każdy ostatni czwartek miesiąca, od godz. 15.00. W czasie spotkań, po obszernym wprowadzeniu w nowy temat, odbędą się zajęcia warsztatowe i dyskusja. Klub ma charakter nieformalny, jego członkiem może zostać każdy uczeń, który chce skorzystać z okazji uczenia się od najlepszych oraz wiedzieć i rozumieć więcej niż inni.

Wstępem do rozpoczęcia działania Klubu będzie wykład prof. Marka Zrałka,
z cyklu „Z Najlepszymi przez Fizykę” pod tytułem:

„Czas i przestrzeń - od Arystotelesa do skali Plancka”

„Trzeba podejrzewać czas” mówił Einstein zapytany jak doszedł do bardzo rewolucyjnej idei o strukturze czasu i przestrzeni. Jak to się stało, że coś zupełnie naturalnego od czasów starożytnych zmieniło się w nieoczekiwany sposób na początku XX wieku? Wykład (i to co będzie później) jest okazją, aby zapoznać się z poglądami „pospolitymi” jakie na temat struktury czasu i przestrzeni mieli starożytni myśliciele (Arystoteles), przejść do sądów bardziej „oświeconych” (Newton), zapoznać się z poglądami „wtajemniczonych” (Einstein), a także „nadgorliwych” (kwantowa grawitacja). Powszechnie sądzi się, że teorii wtajemniczonych (Teoria względności) nie może zrozumieć  przeciętnie wykształcony człowiek i że jest ona teorią dla specjalistów. Chcemy na początku pokazać, że to nieprawda - mogłaby być nauczana na poziomie licealnym. Chcesz się przekonać ? - spróbuj.

Wykład zostanie wygłoszony w dniu 5 lutego, 2013, o godz. 10.00 w Auli im. Andrzeja Pawlikowskiego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach.

Po wykładzie i dyskusji odpowiemy na wszelkie pytania związane z działaniem powstającego Klubu.

Zarys tematów przewidzianych do omawiania w czasie zajęć Klubu w załączniku.

Zapraszamy wszystkich, którzy mają otwarte umysły i ciekawość w sercach.