Język polskiLangue francaise
Historia

Koła Naukowe nie są organizacjami zamkniętymi, elitarnymi bądź przeznaczonymi dla "kujonów". Wręcz przeciwnie. Koła naukowe są dla ludzi otwartych, dla tych, którym chce się coś robić i w czymś uczestniczyć. Właśnie taki jest Koło Naukowe Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych. Jesteśmy grupką przyjaciół, którzy chcą się wspólnie bawić, odkrywać świat i robić coś pożytecznego dla całej braci studenckiej. Tacy byli też i założyciele naszego Koła.

W roku 1996 grupka świeżo upieczonych studentów MSNP - Marlena Falińska, Renata Folek, Damian Krawczyk, Magdalena Michura i Sebastian Ostapczuk postanowiła na wzór innych wydziałów powołać do życia Koło Naukowe. Dzisiaj możemy z dumą stwierdzić, że Koło zostało oficjalnie wpisane do rejestru kół naukowych dnia 3 marca 1996 roku pod nr OR-0015-50/96. Pierwszym przewodniczącym Zarządu Koła został Damian Krawczyk, jego zastępcą Marlena Falińska, a sekretarzem Renata Florek. Zaszczytną funkcję opiekuna Koła zgodził się pełnić dr hab. Sylwester Wróbel.

Od tego dnia minęło już osiem lat. Kilka razy zmieniał się Zarząd. W 1998 przewodniczącym został Marcin Gacek, jego zastępcą Kasia Chałupka, a sekretarzem Małgosia Kwiatkowska. Miejsce dr hab. Sylwestra Wróbla zajęła dr Barbara Mikołajczyk, którą wraz ze zmianą Zarządu Koła w 2000r zastąpiła dr Lidia Zacharko. Naszą przewodniczącą została wtedy Ewa Szymoszek, jej zastępcą Ania Grzybek, a sekretarzem Kasia Niemiec. W 2003 roku opiekunem Koła zgodziła się zostać absolwentka MSNP pani dr Renata Jankowska, współzałożycielka i pierwsza sekretarz Koła bez której Koło w ogóle by nie powstało. W tym szczególnym momencie Koło wybrało nowe władze w osobach Jarka Ziewca, Małgosi Węcel oraz Ani Moskały - Pawłowskiej. I tak oto nadszedł nowy rok akademicki a wraz z nim do Szkoły napłynęli nowi studenci. Studenci trzeciego roku jeż na pierwszym zebraniu po prostu opanowali Koło tryskając optymizmem, zaangażowaniem i pomysłami. Nikogo nie zdziwił fakt, że 11 marca 2004 roku w wyborach do Zarządu Koła role zastępcy przewodniczącego oraz sekretarza Koła przypadły właśnie im. Naszą przewodniczącą została Gosia Węcel, jej tryskającą pomysłami zastępcą Dorota Kocot, a o sprawy "papierkowe" zadbała Ewa Kural.

Nowy Zarząd od razu wziął się do roboty zerkając troszeczkę z zazdrością na dokonania swoich poprzedników. A zrobili oni nie mało. Do ich największych osiągnięć zaliczyć możemy "Dni Frankofonii" oraz konferencję naukową, w której udział wzięli pan Roland Blatmann Konsulem Generalnym Republiki Francuskiej w Polsce oraz panem Jean-Claude Ebel, stałym przedstawicielem regiony Nord Pas de Calais. Dzięki staraniom Koła studenci naszej Szkoły mogli też uczestniczyć w Forum Pro-Europejskim Organizacji Młodzieżowych w Pałacu Prezydenckim jak również odwiedzić Krajową Szkołę Administracji Publicznej w Warszawie. Do innych ważnych wydarzeń w życiu Koła należy zaliczyć liczne spotkania i wykłady, między innymi z Leszkiem Millerem ( "Jaka Polska w jakiej Europie?" ), Władysławem Frasyniukiem ( "Tworzenie nowoczesnej formacji politycznej" ) czy Marcinem Świeradem ( "Historia Zakonu Maltańskiego" ).

Obecny Zarząd też nie próżnuje, ale to już zupełnie inna historia... (e.k.)