Ekologia w oświetleniu


Światło i oświetlenie odgrywa w życiu człowieka ogromną rolę . Nie potrafimy bez światła żyć i pracować . Mało kto zadaje sobie sprawę z tego: Jaki wpływ na środowisko naturalne ma włączenie dodatkowej żarówki . Ekologia w oświetleniu to trzy podstawowe aspekty tego zjawiska : czynniki fizjologiczne , techniczne i ekonomiczne .

Ekonomia

Każde elektryczne źródło światła pobiera pewną ilość energii elektrycznej . Produkcja energii elektrycznej wciąż jeszcze wywołuje silne zanieczyszczenia środowiska naturalnego . Firmy oświetleniowe pracują nad udoskonaleniem źródeł światła i opraw oświetleniowych w celu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery . Oszczędność energii można uzyskać przez zastosowanie w oprawach oświetleniowych wysoko wydajnych źródeł światła .W przypadku oświetlenia zewnętrznego jest to zastosowanie wysokoprężnych źródeł wyładowczych - sodowych i metalochalogenowych , przy oświetlaniu obiektów handlowych i użyteczności publicznej - trójpasmowych świetlówek nowej generacji . Innym sposobem zmniejszenia zużycia energii jest instalowanie opraw wyposażonych w nowoczesne układy odbłyśnikowe pozwalające precyzyjnie ukierunkować strumień świetlny źródeł .

Materiały

Materiałowym czynnikiem ekologii w oświetleniu jest stosowanie w oprawach materiałów , które podlegają procesowi powtórnego przetworzenia . Oprawy produkowane przez świadome wagi problemu firmy oświetleniowe w 100 % wykonane są z materiałów podlegających recyclingowi - nawet te produkowane z tworzyw sztucznych : poliestru , akrylu i poliwęglanu .Okablowanie opraw nie zawiera w izolacji przewodów trudnego w utylizacji PCV. Przetwarzanie tego typu tworzyw sztucznych nie powoduje emisji do atmosfery związków chloru i azotu , które bardzo skutecznie powiększają w górnych partiach atmosfery dziurę ozonową . Innym technicznym problemem są opakowania opraw oświetleniowych . Zalecenia obowiązujące w krajach OECD mówią o tym , iż nie należy do opakowania stosować jednocześnie materiałów z tworzyw sztucznych i papieru - nie zachodzi wówczas konieczność segregacji odpadów .Duże firmy oświetleniowe z wielką dbałością podchodzą do zagadnień recyclingu i pakowania towarów - i wydaje się że stanie się to obowiązującym powszechnie standardem .

Fizjologia

Najnowsze trendy w oświetleniu , to projektowanie systemów oświetleniowych które najbardziej zbliżone są do oświetlenia naturalnego . Są to przede wszystkim systemy oświetlenia dziennego - wykorzystanie naturalnego światła słonecznego i wprowadzenie go do pomieszczenia przy pomocy systemu pryzmatów montowanych w oknach , świetlikach i dachach . Innym rozwiązaniem są systemy polegające na wykorzystaniu oświetlenia pośredniego . Strumień źródeł światła ukierunkowany jest na system luster lub bezpośrednio na sufit . Uzyskuje się wtedy bardzo przyjemne rozproszone światło .Oświetlenie tego typu jest mile widziane w pomieszczeniach do wypoczynku , poczekalniach itp.
Powyższy tekst jest tylko delikatnym zasygnalizowaniem problemów dotyczących oświetlenia ekologicznego . Jak widać skala problemu jest dosyć duża i dotyczy każdego z nas ,dlatego należałoby - nie tyle od razu wymieniać wszystkie posiadane przez nas w domu żarówki na te najnowocześniejsze , ale wyłączyć te które świecą w tej chwili zupełnie niepotrzebnie .


Opracował : Lord darth MARS.